Odznaka Związku Byłych Ochotników Armii Polskiej z miniaturą o innym numerze.
Została ustanowiona, w 1934 roku w Warszawie na I zjeździe tej organizacji.
Była nadawana byłym żołnierzom, którzy jako ochotnicy wstępowali w szeregi armii polskiej i walczyli o niepodległość i granice państwa polskiego. Rozpoczęto ją nadawać prawdopodobnie w 1936 roku, kiedy zorganizowano II zjazd byłych ochotników w Krakowie.
Odznaka została zatwierdzona przez Ministra Spraw Wojskowych 7 czerwca 1937 roku. Nie jest znana całkowita liczba jej nadań.
Odznaka duża o nr. 811 (wybity numeratorem), dwuczęściowa, tombak złocony, emalia.
Wykonawca Józef Chyliński – Warszawa.
Nakrętka przedwojenna zgodna z wykonawcą odznaki.
Wymiary 40 x 40 mm
Na rewersie, poza numerem nadania odznaki, widnieje napis ODZNAKA ZWIĄZKU / b[yłych]. OCHOTNIKÓW / ARMJI / POLSKIEJ.
Odznaka z piękną patyną, stan zachowania dobry plus – widoczne spękania emalii.
Miniatura tej odznaki z nr 1937 (wybity numeratorem), dwuczęściowa, tombak złocony, emalia.
Nakrętka przedwojenne zgodna z wykonawcą odznaki.
Wymiary 18 x 18 mm
Na rewersie, poza numerem nadania odznaki, widnieje skrót napis widocznego powyżej: Z. b. / O. / A P. Odznaka z patyną, stan zachowania dostateczny – widoczne zniszczenie i naprawianie emalii. Orzeł dorabiany, podczas naprawy przekręcony.
Związek Byłych Ochotników Armii Polskiej był organizacją kombatancką, którą zorganizowano w 1933 r. Skupiała ona byłych ochotników armii polskiej walczących o niepodległość Polski i jej granice w latach 1914-1921. W lutym 1939 roku Związek liczył 30 123 członków zrzeszonych w okręgach Warszawskim, Lubelskim, Krakowskim i Lwowskim. Jego celem było budzenie ducha patriotycznego, szerzenie wiedzy wojskowej, dbanie o łączność z armią czynną, organizowanie kursów obrony przeciwgazowej i przeciwlotniczej, krzewienie kultury fizycznej, organizowanie akcji kulturalno-oświatowych, samopomocy wśród byłych ochotników.
Literatura: Z. Kiełb, Polskie i obce znaki zaszczytne żołnierzy 2. Pułku Saperów Kaniowskich, Puławy 2021