Advanced search Advanced search
search star_border

50 złotych 1794 - znw. A.D.SCHUT & C - PMG 15

PMG 15
Notifications during the live auction
notifications_off Alert: No
textsms SMS: None
add Your note 
Lot description
Grade: PMG 15
Certificate: PMG 1906113-009
Reference: Miłczak A4

Prawdziwa rzadkość! Bilet Kościuszkowski wydrukowany na papierze z filigranami ekstremalnie rzadko spotykanej firmy A.D.SCHUT & C.

Cytując za Czesławem Miłczakiem "Banknoty Insurekcji Kościuszkowskiej ze znakami wodnymi (filigranami) firm niderlandzkich: Jan Kool & C. oraz A.D.SCHUT & C. spotyka się niezmiernie rzadko - są to przeważnie banknoty 5-złotowe. Odczytanie tych znaków (inskrypcji) jest utrudnione, ponieważ często znajdują się one na granicy rozcięcia banknotów" 

Nie inaczej jest w oferowanym przypadku, gdzie fragmenty napisowe filigranu widoczne są na krawędzi pola banknotu. Oferowany egzemplarz to nominał 50-złotowy i według naszych obserwacji, to właśnie na tym nominale możemy spotkać znak wodny A.D.SCHUT & C., a na 5-złotowym Jan Kool & C.

Oferowany banknot w slabie PMG z oceną PMG 15. 

Jest to drugi egzemplarz jaki gości na naszych aukcjach. Analogicznie zachowany, ale z dopiskiem NET i ze słabiej czytelnym fragmentem znaku wodnego został sprzedany na naszej XII Aukcji Premium za 14 875 złotych. 

Egzemplarz naturalny, dobrze wybarwiony z pięknie zachowaną czerwoną barwą druku. Suche stemple czytelne, przyjemnie wypukłe. Przyznana nota surowa. Pole banknotu nie wykazuje dużej ilości złamań, a linie złamań nie noszą widocznych wytarć farby. Krawędzie poprawne, jedynie miejscowo nierówne i skaleczone. Drobny prześwit w polu banknotu.

Oferowany banknot, to drugi oferowany egzemplarz z "wyłapanym" niezmiernie rzadkim filigranem A.D.SCHUT & C., ale naturalnie nie można wykluczyć, że w przeszłości takie egzemplarze były notowane, ale nie zostały opisane przez oferowane je domy aukcyjne. Świadomość w środowisku kolekcjonerów polskiego pieniądza papierowego o rzadkich filigranach panuje od dobrych kilku lat, pomimo to nadal nie doczekaliśmy się więcej niż dwóch notowań. Od dawna zwracamy uwagę na filigrany i według nas, bazując na rozmowach z zaawansowanymi kolekcjonerami biletów Kościuszkowskich znanych w prywatnych zbiorach jest nie więcej niż 5 egzemplarzy, które możemy zlokalizować po prywatnych kolekcjach.

Bilet Kościuszkowski stanowiący przedmiot licytacji docenią przede wszystkich wytrwani kolekcjonerzy z wieloletnim stażem, ale przy ogromnej popularności biletów Kościuszkowskich liczymy, że młodsi stażem kolekcjonerzy również docenią wystąpienie biletu z tak ekstremalnie rzadkim filigranem. Pozycja nietuzinkowa, absolutna rzadkość, której okazja do zakupu może się długo nie powtórzyć. 

Źródło zdjęcia "A.D.SCHUT & C" to Cz. Miłczak, Banknoty polskie i wzory, tom I, wyd. 2023, str. 63


Na ziemiach polskich wprowadzenie do obiegu pieniądza papierowego było związane z wydatkami związanymi z wybuchem Insurekcji Kościuszkowskiej. Jego emitentem została Dyrekcja Biletów Skarbowych powołana przez Radę Najwyższą Narodową. Pod względem wartości bilety skarbowe zrównano z monetą. Zobowiązania wobec Skarbu Państwa można było spłacać maksymalnie w 50% w pieniądzu papierowym, a pozostałą część monetami. Warunek ten spowodował jego negatywny odbiór przez społeczeństwo. W przyszłości wykupienie biletów skarbowych miało być sfinansowane z dóbr narodowych. Za fałszowanie pieniędzy papierowych przewidywano karę śmierci oraz konfiskatę całego majątku sprawcy. 29 września 1794 roku w celu wzmocnienia zaufania do biletów skarbowych Rada Najwyższa Narodowa zezwoliła na regulowanie całej kwoty w papierowych groszach i złotych. W związku z niepowodzeniami powstania malało zaufanie społeczne do pieniądza papierowego. Ludność wolała przyjmować w rozliczeniach pieniądz kruszcowy. Zasięg emisji pierwszych polskich pieniędzy papierowych był niewielki – na szeroką skalę zostały wprowadzone jedynie w Warszawie. Po zdobyciu stolicy 6 listopada 1794 roku w rękach ludności pozostały bilety wszystkich nominałów na łączną kwotę 7,8 miliona złotych polskich.

8 czerwca 1794 roku Rada Najwyższa Narodowa uchwaliła powołanie instytucji emisyjnej – Dyrekcji Biletów Skarbowych oraz wprowadzenie biletów skarbowych o nominałach: 5, 10, 25, 50, 100, 500 i 1000 złotych polskich. Bilety skarbowe z datą emisji 8 czerwca 1794 roku są do siebie bardzo podobne. Są to jednostronne druki w formie stojącego prostokąta różniące się jedynie kolorystyką i detalem w ramce. Każdy z nominałów był odręcznie numerowany i podpisywany przez dwóch lub trzech przedstawicieli Dyrekcji Biletów Skarbowych. Dodatkowo na każdym z biletów znajduje się sucha pieczęć Dyrekcji Biletów Skarbowych.

Po wydrukowaniu pieniądze papierowe o jednakowym nominale były ze sobą zszywane w formie oprawionej w płótno „książeczki”. W chwili wprowadzania do obiegu były ręcznie z nich wycinane przez co bilety o jednym nominale różnią się wymiarami oraz kształtem górnej krawędzi. Pozostała w „książeczce” część oraz wpuszczony do obiegu walor mają ten sam numer.

Auction
XIV Premium Auction
gavel
Date
28 September, 13:00 CEST/Warsaw
date_range
Session 1
28 September, 13:00 CEST/Warsaw
event
Start price
1 083 EUR
Grade
PMG 15
Live bidding (Session 1)
lock Auction is still under construction - Registration is not available yet
Send a message to auction house

Do you have questions about this lot or about bidding?

Views: 102 | Favourites: 10
Auction

WÓJCICKI - Polski Dom Aukcyjny

XIV Premium Auction
Date
Saturday, 28 September, 13:00 CEST/Warsaw
Lots bidding

All lots are listed to bid

Buyer's premium
20.00%
Bid increments
  1
  > 10
  100
  > 20
  500
  > 50
  1 000
  > 100
  3 000
  > 200
  5 000
  > 500
  20 000
  > 1 000
  50 000
  > 2 000
  100 000
  > 5 000
 
Terms and Conditions
About the Auction
FAQ
About the Seller
WÓJCICKI - Polski Dom Aukcyjny
Contact
Salon Numizmatyczny Mateusz Wójcicki Sp. z o.o.
room
Zwiadowców 9
52-207 Wrocław
phone
+48 71 30 70 111
Opening hours
Monday
09:30 - 17:00
Tuesday
09:30 - 17:00
Wednesday
09:30 - 17:00
Thursday
09:30 - 17:00
Friday
09:30 - 17:00
Saturday
Closed
Sunday
Closed
keyboard_arrow_up