Rozšířené vyhledávání Rozšířené vyhledávání
3006

Organizační a pamětní odznak Hallerovy meče se sadou dokumentů - UNIKÁTNÍ SADA

dobry plus
add Vaše poznámka
Popis položky Zobrazit původní verzi
Zachovalost: dobry plus
Sbírka: Kolekcja przedwojennych odznak polskich

Organizační a pamětní odznak Haller's Swords se sadou dokumentů. Je označován také jako pamětní odznak armády generála Hallera. Byl založen na druhém valném shromáždění Hallerova spolku, které se konalo 16.-17. února 1924 v Bydhošti, jako čestný odznak pro důstojníky a vojíny všech hallerovských formací, kteří se vynikajícím způsobem zasloužili o polskou věc. Právě na základě jeho usnesení vypracovala Generální rada Hallerianského sdružení pod vedením prezidenta Józefa Sierocińského předpisy odznaku a jmenovala jeho kapitulu, v jejímž čele stanul bývalý kaplan polské armády ve Francii páter Jan Więckowski.

Původně udělované diplomy k tomuto odznaku s tištěným podpisem generála Józefa Hallera se vztahovaly výhradně na válečné zásluhy z let 1918-1920. To vedlo k mylnému názoru, že odznak byl založen v roce 1920 velitelem Modré armády. V prvním období byl udělován důstojníkům i ostatním vojákům polské armády ve Francii a Itálii, kteří v ní sloužili nejméně rok. Odznak mohl být udělen i jiné osobě za práci vykonanou pro vznik této armády nebo za související zásluhy. Ten pak obdržel diplom s titulem Honoris Causa. Odznak Hallerova spolku neboli takzvané "ozbrojené rodiny" byl zároveň závazkem jeho držitele, že bude v pohotovosti bránit vlast a její čest.

Dne 29. srpna 1924. Kapitula Hallerských mečů pověřila Generální radu Sdružení veteránů polské armády v Americe, aby představila kandidáty, kteří splnili podmínky pro udělení tohoto odznaku. Pravděpodobně ve 30. letech 20. století Hallerian Association rozšířila kritéria zásluh, za které bylo možné získat její organizační odznak. Patřila mezi ně nejen věrná služba vlasti za války, ale také uznání vytrvalé svazové práce a pěstování ducha a tradic Modré armády. Udělování se týkalo nejen nových členů, ale i těch, kteří již byli členy. To vedlo k možnosti udělit další Hallerovy meče osobě, která je již jejich držitelem.

Následné udělení tohoto odznaku bylo označeno postříbřenou pěticípou hvězdou umístěnou na stuze. Odznaky byly udělovány v letech 1924 až 1939 a celkový počet jejich udělení není znám. Je třeba také připomenout, že v této době byl odznak udělován také členům Sdružení polských veteránů v Americe, jehož správní rada po vypuknutí druhé světové války převzala právo udělovat odznak, který je zasloužilým veteránům udělován dodnes.

Odznak číslo 11814, ve verzi s nápisem AMERIKA pod orlicí, dvoudílný, stříbřený tombak, smalt, zlacení.

Hlavním výrobcem Hallerových mečů byl Stanislaw Zygadlewicz.

Chybí spojení se stuhou a samotná stuha k připevnění odznaku.

Rozměry 40 x 30 mm.

Odznak s krásnou patinou a leskem, stav dobrý plus - drobná ztráta červeného smaltu, drobné škrábance a praskliny smaltu na orlici a otluky na meči.

Tento odznak je díky dokladům v souboru unikátní, neboť je známo, komu patřil, a navíc známe podobu jeho majitele. To se stává mimořádně zřídka!

Součástí sady je diplom o udělení a průkaz Svazu haléřů z Przemyšle s praporcem vydaným Bomovi. Antoni Waisovi. Oba dokumenty v dobrém stavu dochování. V tom druhém vidíme nejen fotografii majitele odznaku, ale také zápis potvrzující, že zde probíraný haléřový meč č. 11814 patřil Antoni Waisovi.

Literatura: Z. Kiełb, Polskie i obce znaki zaszczytne żołnierzy 2. Pułku Saperów Kaniowskich, Puławy 2021.

Aukce
XI. aukce stacionárních předmětů v hotelu Monopol
gavel
Datum
04 Březen 2023 CET/Warsaw
date_range
Vyvolávací cena
641 EUR
Zachovalost
dobry plus
Prodejní cena
915 EUR
Navýšení
143%
Zobrazení: 284 | Oblíbené: 9
Aukce

WÓJCICKI - Polski Dom Aukcyjny

Datum
04 Březen 2023 CET/Warsaw
Průběh licitace

Licitovat se budou všechny položky

Aukční poplatek
19.00%
Příhozy
  1
  > 10
  100
  > 20
  500
  > 50
  1 000
  > 100
  3 000
  > 200
  6 000
  > 500
  20 000
  > 1 000
  50 000
  > 2 000
  100 000
  > 5 000
  200 000
  > 10 000

Podmínky používání
O aukci
FAQ
O prodejci
Kontakt
Salon Numizmatyczny Mateusz Wójcicki Sp. z o.o.
room
Zwiadowców 9
52-207 Wrocław
phone
+48 71 30 70 111
Otevírací doba
pondělí
09:30 - 17:00
úterý
09:30 - 17:00
středa
09:30 - 17:00
čtvrtek
09:30 - 17:00
pátek
09:30 - 17:00
sobota
Zavřeno
neděle
Zavřeno
keyboard_arrow_up